📣 Targi Glass przeniesione na JESIEŃ 2022📣  

Organizator:

Szklana ekosztuka

Podziel się

Szacuje się, że szkło poużytkowe stanowi aż 10% odpadów komunalnych. Ten niezwykle plastyczny surowiec może jednak mieć „drugie życie”. Coraz częściej jest inspiracją dla artystów, designerów, architektów i pasjonatów. Znaczenie recyklingu szkła w sztuce będzie można docenić podczas specjalnych pokazów na targach Glass.

Pokazy zdobienia szkła to od lat stały punkt programu targów Glass. W tym roku w specjalnie zaaranżowanej strefie szczególny nacisk zostanie położony na aspekt ekologiczny a konkretnie znaczenie recyklingu szkła w powstawaniu elementów artystycznych. Nie zabraknie oryginalnych technik, soczystych kolorów i inspirujących spotkań.

- Wszyscy zainteresowani wykorzystaniem tego surowca w sztuce będą mogli obejrzeć zdobienie szkła recyklingowego grawerowaniem a także artystyczny recykling i upcykling szkła w technologii fusingu i termoformowania. Efekt wizualny jest niesamowity! Co roku staramy się prezentować inne techniki zdobienia szkła. Zapraszani są nowi partnerzy. Tych pokazów nie można przeoczyć! – zachęca do udziału w wydarzeniu Marta Szydłowska, dyrektor targów GLASS.

Program pełen inspiracji

Pokaz powstawania kompozycji witrażowych wykonywanych techniką Tiffany’ego w duchu "zero waste" pokaże Szklana Pracownia. Do zbudowania witrażu zostaną wykorzystane fragmenty uszkodzonego szkła stołowego, szkło ornamentowe z odzysku, szkło witrażowe oraz inne elementy uważane powszechnie za zbędne czy niepotrzebne. Chętni do wzięcia udziału w pokazie będą mogli przynieść również swoje szkło.

Pokazy Szklanej Pracowni będą się odbywać 20-22 listopada w godzinach 11.00-13.30

Z kolei firma Molokai pokaże jak wykonywać detale, zwykle używane w pracach fusingowych za pomocą palnika tlen-propan-butan a także szkło topione przy pomocy mikrofalówki.

Fusing (z ang. fuse – stapiać) to specjalna technologia obróbki cieplnej szkła. Polega na łączeniu pod wpływem odpowiedniej temperatury elementów szklanych o różnych kształtach, kolorach, gatunkach – w całość przyjmującą odpowiednie formy przestrzenne. Stapianie szkła dokonuje się w zakresie temperatur od 680oC do 830oC. Do fusingu idealnie nadaje się kolorowe szkło recyklingowe.

Pokazy Molokai będą się odbywać się 20-22 listopada w godzinach 11.00-13.00

Czas do Bożego Narodzenia `biegnie coraz szybciej, nic więc dziwnego, że w pokazach na targach GLASS pojawią się także motywy świąteczne. Warsztaty z grawerowania szklanych ozdób choinkowych połączonych z fusingiem pokaże Jackbud.

Pokazy Jackbud będą się odbywać:

- 20 listopada w godzinach 14.00-15.00

- od 21-23 listopada w godzinach 12.00-13.00. Po pokazie odbywać się będą warsztaty grawerowania dla chętnych, których czas zalezny będzie od liczby uczestników.

Jak wyglądają naczynia wykonane ze szkła odpadowego? Przykłady takiej artystycznej sztuki użytkowej będzie można zobaczyć dzięki pokazom Pracowni Tynka, która zaprezentuje termoformowanie szkła odpadowego i wykonywanie z niego naczyń. Nowe misy, talerze czy kubki powstałe w wyniku spłaszczania i łączenia w piecu zużytych butelek, nabiorą nowych funkcjonalności i nowej estetyki. Doskonale wpisują się także w trend recyklingowania szkła.

Pokazy Pracowni Tynka będą się odbywać 21-23 listopada w godzinach 11.00-16.00

Pokazy będą obejmować poszcególne etapy wykonywania naczyń i będą odbywać się w sposób ciągły, w zależności od obecności widzów i uczestników.

Do świata wyjątkowych barw zaprosi uczestników firma VAG, która pokaże od „A” do „Z” proces powstawania witraży żywicznych.

Pokazy VAG będą się odbywać 20-23 listopada w godzinach 11.00-16.00

Duch krośnieńskiej tradycji w Poznaniu

Słynne na całym świecie szklane dziedzictwo Krosna zostanie zaprezentowane właśnie na targach Glass. Centrum Dziedzictwa Szkła będzie jednym z wystawców.

Nie zabraknie opowieści o historii znanego od dziesięcioleci krośnieńskiego szkła oraz widowiskowych pokazów hutniczych.

Pokazy Centrum Dziedzictwa Szkła będą się odbywać  20-21 listopada w godz. 10.30-13.00 oraz 14.00-16.30